U prošlom postu sam napomenula da ću pisati i o promenama koje se mogu pojaviti na noktima. Mislim da su to neke od osnovnih stvari koje bi svako od nas trebao da zna, a pogotovo devojke koje se bave nadogradnjom, pedikirom i manikirom a samouke su.
Nauka koja se bavi proučavanjem strukture distrofičnih promena i oboljenja nokta naziva se onihologija. Anomalije strukture i izgleda nokta su vrlo različite i mogu biti izazvane brojnim uzrocima: genetski faktor, infekcije, poremećaji kože, starenje, sistemska oboljenja, lokalna ili sistemska primena lekova, fizički ili sredinski faktori, traume ili tumori, benigni ili maligni. Postoje dva osnovna tipa obljenja: distrofične promene i prava patogena oboljenja, koja su najčešće gljivična. Ona zahvataju sve strukture nokta: nokatnu ploču, kožu oko nokta i nevidljive strukture ispod nokta. Boja i struktura noktiju može poslužiti i kao dijagnostičko sredstvo za mnoga oboljenja organizma, kao što su kolagena vaskularna (lupus eritematozus, skleroderma, dermatomiozitis, reumatoidni artritis), endokrina, kancerogena, i oboljenja jetre, srca ili bubrega. Neke od promena koje se javljaju na noktima, samo su simptomi, odnosno deo sistemskog poremećaja.
Oboljenja ili promene na noktima predstavljaju oko 10% svih dermatoloških problema.
Nema značajnijih razlika u zastupljenosti poremećaja među polovima. Ipak, utvrđeno je da je urastanje noktiju češće kod muškaraca, pre svega sportista, koji imaju i prateću promenu, hiperhidrozu. Kod dece su promene na noktima vrlo retke, kod starijih je broj promena sa godinama sve veći, što je najverovatnije rezultat povećane osetljivosti na gljivične infekcije, poremećene biomehanike zbog artritisa poremećaj u cirkulaciji , veće osetjivosti na kancerogene promene i upotrebe sistemske terapije.
Pod određenim uslovima, zaštićeni deo ispod nokatne ploče naseljavaju gljivice i Scabies mite. Ovo može poslužiti kao izvor širenja gljivične infekcije po čitavom organizmu., u slučaju onihomikoze, preko kože stopala. Zbog češanja, prisustvo Skabies-a ispod nokatne ploče može ponovo inficirati izlečene površine i izazvati vraćanje simptoma infekcije.
Distrofične promene predstavljaju promene morfološke strukture nokta. One se retko javljaju same, uglavnom nastaju kao posledica nekog oboljenja ili promene u organizmu. Nastaju zbog neregulisane i nepravilne ishrane ili kao posledica nepravilne cirkulacije, sve su to razlozi koji izazivaju loš rast i razvoj matriksa, Urođene anomalije se moraju tretirati hirurškim putem.
Najčešće promene na noktima su estetske prirode i mogu se uspešno sprečiti ili korigovati nekim od brojnih manikir-pedikir tretmana ili postupaka.
Lomljenje noktiju - Onihoreksija i Onihošizija
Stalno pranje deterdžentima oštećuje strukturu nokta, nokti postaju mekši i ljuspasti pa se listaju, ili suvi, zbog čega pucaju i lome se. Rast nokta je usporen, a mehanička i svaka druga otpornost nokta je smanjena.
Nokti se mogu slomiti uzdužno - onihoreksija, ili poprečno - onihošizija. Ovo je vrlo česta pojava, koja se može povezati sa lošim perifernom cirkulacijom kao npr. kod Rejnodovog sindroma, nedostatka gvožđa, anemije, nedovoljnog unošenja belančevina i vitamina, naslednih poremećaja, difuzne alopecije ili infekcije, uzrok je često nepoznat. Promena nastaje i kao rezultat poremećaja u matriksu nokta. Sredinski faktori su veoma značajni. Dugi i tanki nokti su posebno osetljivi na vrlo suvu klimu, jer se smanjenjem sadržaja vlage u njima, smanjuje i njihova savitljivost. Često kvašenje ruku, naročito potapanje u sapunu ili deterdžentu uklanja zaštitni sloj lipida sa keratinskih slojeva i uzrok je krtosti ploče. Neprekidna upotreba laka za nokte i sredstava za ukljanjanje laka može takođe izazvati lomljenje noktiju. Preporuka je da se izbegava često pranje ruku i pomoću laka za nokte - očvršćivača mehanički spreči lomljenje nokta. Na tržištu je sve veća ponuda dijetetskih dodataka, kao i kozmetičkih preparata za negu i jačanje noktiju.
Listanje noktiju
Horizontalno listanje noktiju, tako da delovi površine nokta otpadaju je često kod žena, a glavni uzrok je verovatno, često ponovno kvašenje ruku i upotreba laka i odstranjivača laka sa noktiju. Sadržaj lipidnog "veziva" ljuspastih ćelija koje čine nokat se smanjuje i one se međusobno lakše odvajaju, odnosno listaju.
Leukonihija
Ovo je potpuno ili delimično izbeljivanje nokatne ploče. Potpuna leukonihija se javlja vrlo retko, uglavnom kao nasledni poremečaj, ili zbog postojanja epidermalne ciste. Delimična leukonihija je vrlo česta i javlja se u obliku belih tačkica ili belih poprečnih pruga. Može biti pratilac mnogih oboljenja i hroničnog trovanja arsenom. Kod tačkastog oblika uglavnom nema jasno izraženog uzroka ni oboljenja sa kojim bi se mogla povezati. Ova promena nastaje prodorom mehurića vazduha u nokatnu ploču i za nju nema tretmana kojim se uspešno uklanja.
Pojava belih površina na noktima nije uvek leukonihija, ona može nastati i zbog promena u ležištu nokta, a ne u samoj nokatnoj ploči. Takva pojava je najčešće u vezi sa cirozom jetre.
Obojenje noktiju
Ova pojava može nastati zbog različitih uzroka. Spoljašnji uzroci su boje, npr. boje za kosu, nikotin ili lekovi kao što su živa , ditranol i pikrinska kiselina. Mastila mogu proći kroz lak za nokte i samu nokatnu ploču.
Nenormalno formiranje ili vrlo spor rast noktiju izaziva promene boje. Žućkasti zelenkasti ili sivkasti nokti se javljaju i u poodmaklom periodu života, jer nokti rastu sve sporije. Pored drugih anomalija, psorijaza izaziva nepovidnost i obojenje noktiju, kao i nekoliko drugih stanja kože. Gljivične i bakterijske infekcije koje delimično oštećuju nokat često dovode do pojave smeđe boje noktiju. Infekcija Pseudomonas aeruginosa-om pod noktima izaziva pojavu crnog ili plavog obojenja noktiju.
Sistemski lekovi mogu takođe promeniti boju noktiju: duža upotreba tetraciklina može izazvati žuto oboljenje noktiju, hlorohina plavo - crnu pigmentaciju nokta.
Urastanje nokta
Nokat na nogama ponekad raste tako da njegove ivici pritiskaju i usecaju se u okolnu kožu, a to izaziva bol i neprijatnost, ova pojava se naziva urastanje nokta ili Unguis incamatus. Ovo se često dešava zbog tesne obuće ili čarapa, ili posle nepravilnog podsecanja nokta. Ponekad na mestu urastanja noka može doći do infekcije, što izaziva dodatnu bol.
Da bi se ova pojava sprečila, ili da bi se omogućio njegov ponovni, nenormalni rast, nokat treba seći ravno, tako da ni ivice ne treba da budu zaobljene. Nokte ne treba seći do korena, i treba voditi računa da se ne ošteti koža pored ivica nokta. Urastanje nokta se često ponovo javlja, zato treba redovno sprovoditi sve preventivne mere.
Patološke promene
Patološke promene na noktima nastaju uglavnom zbog invazije patogenih gljivica. Takve promene se zajednički nazivaju onihomikoze. Najčešće gljivice koje izazivaju patološke promene su dermatofitije, kvasci i nedermatofite - plesni. Tinea unguim predstavlja infekciju nokta dermatofitama. Candida, Tripholhytion, Mycrosporium, Epidermophytion su različiti mikroorganizmi koji daju međusobno vrlo slične promene, a pravi uzročnik se određuje u mikrobiološkoj laboratoriji. Usled infekcije dolazi do oniholize - odvajanju nokatne ploče od ležišta, hiperkeratoze ispod nokta, obezbojenja i zadebljivanja nokatne ploče.
Onihomikoza predstavlja oko 50% svih patoloških promena na noktima, pri čemu su mnogo češće kod noktiju na nogama nego na rukama. Mogu pratiti traumatske promene nokta, a često prate infekciju Tinea pedis. Kod noktiju na rukama, infekcije paronihija su česte i izazivane su obično Candida-om albicans. Ovo može predstavljati predispoziciju za naknadnu invaziju ostatka nokatne ploče. Na infekciju Candida-om albicans su posebno osetljive osobe sa šećernom bolešću. Oba pola pokazuju jednaku učestalost pojavljivanja ove infekcije. Onihomikoze se mogu javiti u bilo kom životnom dobu, ali su pre puberteta vrlo retke. Kod starijih osoba se javljaju mnogo češće.
Onihomikoze su česta oboljenja koja imaju ozbiljan tok. One prate traume, sistemska oboljenja kod kojih postoji poremećaj imunološkog sistema, uključujući infekciju SIDA-e. Infekcije noktiju na nogama je obično u vezi sa hiperhidrozom.
Postoje osobe kod kojih se ponavljanje infekcije dešava bez obzira na primenjenu terapiju, takvi pacijenti imaju poremećen imunološki status i to ih čini predisponiranim za gljivične infekcije i komplikovanim lečenjem.
Ako su nokti često u vodi ili potopljeni u nekoj drugoj tečnosti, najčešće se javlja infekcija Candida-om. Promena počinje od bočnih strana nokatne ploče i beličasta je. Tada se menja i nokatna ploča i okolno tkivo (zapaljenje), to se naziva perionihija. Promene koje izazivaju trihofitije počinju sa slobodne ivice nokta i nisu praćene zapaljenjem okolnog tkiva , obično su belo-žute boje. Promene prvo zahvataju manje površine nokatne ploče, a zatim se šire. Infekcija stvara nadražaj na matriks i ležište nokta. To stvara hiperkeratozu, koža ispod nokta počenje da buja i nokat se izdiže. Pošto je poremećena ishranjenost nokta, nokatna ploča je lomljiva, trošna i može doći do ispadanja nokatne ploče. Ove pojave zahtevaju lečenje odgovarajućim preparatima, a preventivnom negom se mogu i sprečiti. Preventiva se sastoji u pravilnom i redovnom kozmetičkom tretmanu. Saprofitne bakterije kontrolišu razmnožavanje gljivica, ali ako se koriste antibiotici koji uništavaju bakterijsku floru, često dolazi do bujanja i širenja gljivica.
Kada se koristi samo lokalna terapija, rezultati nisu zadovoljavajući. Sistemska terapija za nokte na rukama može trajati i 6 meseci, a za nokte na nogama između 12 - 18 meseci. Obično je potrebno ponavljanje terapije zbog vraćanja infekcije. Hirurške intervencije se retko primenjuju, osim zbog velikog bola ili onesposobljenosti pacijenta za normalno funkcionisanje. Kod površinske bele onihomikoze, može biti efikasno kiretiranje ili struganje površine nokatne ploče, zajedno sa lokalnim antimikoticima.
Lečenje oboljenja noktiju je dugotrajno i zahteva mnogo upornosti i strpljenja. Mnoge od neugodnih i neestetskih promena mogu se uspešno sakriti lakom za nokte, zamenom nokatne ploče veštačkim noktima izrađenim od plastičnih masa ili sanas vrlo popularnom nadogradnjom pomoću polimernih materijala, akrilata.
Početkom XX vek, nokti su se ulepšavali trljanjem abrazivnim prahom, da bi se postigao sjaj nokatne ploče. Boja se dobijala dodatkom obojenih supstanci. Daleke 1930 godine, Čarls Revson je napravio prvi pigmentisani, neprovidni lak za nokte, koji je na tržište lansirao Revlon, i danas najveći proizvođač kozmetike za negu i ulepšavanje noktiju. Kraj prošlog i početak ovog veka, obeležio je veliki napredak u tehnologiji izrade akrilatnih polimera i u samom postupku nadogradnje noktiju, što je za veliki broj ljudi oba pola, rešilo estetske probleme nastale zbog promene na noktima.
Nauka koja se bavi proučavanjem strukture distrofičnih promena i oboljenja nokta naziva se onihologija. Anomalije strukture i izgleda nokta su vrlo različite i mogu biti izazvane brojnim uzrocima: genetski faktor, infekcije, poremećaji kože, starenje, sistemska oboljenja, lokalna ili sistemska primena lekova, fizički ili sredinski faktori, traume ili tumori, benigni ili maligni. Postoje dva osnovna tipa obljenja: distrofične promene i prava patogena oboljenja, koja su najčešće gljivična. Ona zahvataju sve strukture nokta: nokatnu ploču, kožu oko nokta i nevidljive strukture ispod nokta. Boja i struktura noktiju može poslužiti i kao dijagnostičko sredstvo za mnoga oboljenja organizma, kao što su kolagena vaskularna (lupus eritematozus, skleroderma, dermatomiozitis, reumatoidni artritis), endokrina, kancerogena, i oboljenja jetre, srca ili bubrega. Neke od promena koje se javljaju na noktima, samo su simptomi, odnosno deo sistemskog poremećaja.
Oboljenja ili promene na noktima predstavljaju oko 10% svih dermatoloških problema.
Nema značajnijih razlika u zastupljenosti poremećaja među polovima. Ipak, utvrđeno je da je urastanje noktiju češće kod muškaraca, pre svega sportista, koji imaju i prateću promenu, hiperhidrozu. Kod dece su promene na noktima vrlo retke, kod starijih je broj promena sa godinama sve veći, što je najverovatnije rezultat povećane osetljivosti na gljivične infekcije, poremećene biomehanike zbog artritisa poremećaj u cirkulaciji , veće osetjivosti na kancerogene promene i upotrebe sistemske terapije.
Pod određenim uslovima, zaštićeni deo ispod nokatne ploče naseljavaju gljivice i Scabies mite. Ovo može poslužiti kao izvor širenja gljivične infekcije po čitavom organizmu., u slučaju onihomikoze, preko kože stopala. Zbog češanja, prisustvo Skabies-a ispod nokatne ploče može ponovo inficirati izlečene površine i izazvati vraćanje simptoma infekcije.
Distrofične promene predstavljaju promene morfološke strukture nokta. One se retko javljaju same, uglavnom nastaju kao posledica nekog oboljenja ili promene u organizmu. Nastaju zbog neregulisane i nepravilne ishrane ili kao posledica nepravilne cirkulacije, sve su to razlozi koji izazivaju loš rast i razvoj matriksa, Urođene anomalije se moraju tretirati hirurškim putem.
Najčešće promene na noktima su estetske prirode i mogu se uspešno sprečiti ili korigovati nekim od brojnih manikir-pedikir tretmana ili postupaka.
Lomljenje noktiju - Onihoreksija i Onihošizija
Stalno pranje deterdžentima oštećuje strukturu nokta, nokti postaju mekši i ljuspasti pa se listaju, ili suvi, zbog čega pucaju i lome se. Rast nokta je usporen, a mehanička i svaka druga otpornost nokta je smanjena.
Nokti se mogu slomiti uzdužno - onihoreksija, ili poprečno - onihošizija. Ovo je vrlo česta pojava, koja se može povezati sa lošim perifernom cirkulacijom kao npr. kod Rejnodovog sindroma, nedostatka gvožđa, anemije, nedovoljnog unošenja belančevina i vitamina, naslednih poremećaja, difuzne alopecije ili infekcije, uzrok je često nepoznat. Promena nastaje i kao rezultat poremećaja u matriksu nokta. Sredinski faktori su veoma značajni. Dugi i tanki nokti su posebno osetljivi na vrlo suvu klimu, jer se smanjenjem sadržaja vlage u njima, smanjuje i njihova savitljivost. Često kvašenje ruku, naročito potapanje u sapunu ili deterdžentu uklanja zaštitni sloj lipida sa keratinskih slojeva i uzrok je krtosti ploče. Neprekidna upotreba laka za nokte i sredstava za ukljanjanje laka može takođe izazvati lomljenje noktiju. Preporuka je da se izbegava često pranje ruku i pomoću laka za nokte - očvršćivača mehanički spreči lomljenje nokta. Na tržištu je sve veća ponuda dijetetskih dodataka, kao i kozmetičkih preparata za negu i jačanje noktiju.
Listanje noktiju
Horizontalno listanje noktiju, tako da delovi površine nokta otpadaju je često kod žena, a glavni uzrok je verovatno, često ponovno kvašenje ruku i upotreba laka i odstranjivača laka sa noktiju. Sadržaj lipidnog "veziva" ljuspastih ćelija koje čine nokat se smanjuje i one se međusobno lakše odvajaju, odnosno listaju.
Leukonihija
Ovo je potpuno ili delimično izbeljivanje nokatne ploče. Potpuna leukonihija se javlja vrlo retko, uglavnom kao nasledni poremečaj, ili zbog postojanja epidermalne ciste. Delimična leukonihija je vrlo česta i javlja se u obliku belih tačkica ili belih poprečnih pruga. Može biti pratilac mnogih oboljenja i hroničnog trovanja arsenom. Kod tačkastog oblika uglavnom nema jasno izraženog uzroka ni oboljenja sa kojim bi se mogla povezati. Ova promena nastaje prodorom mehurića vazduha u nokatnu ploču i za nju nema tretmana kojim se uspešno uklanja.
Pojava belih površina na noktima nije uvek leukonihija, ona može nastati i zbog promena u ležištu nokta, a ne u samoj nokatnoj ploči. Takva pojava je najčešće u vezi sa cirozom jetre.
Obojenje noktiju
Ova pojava može nastati zbog različitih uzroka. Spoljašnji uzroci su boje, npr. boje za kosu, nikotin ili lekovi kao što su živa , ditranol i pikrinska kiselina. Mastila mogu proći kroz lak za nokte i samu nokatnu ploču.
Nenormalno formiranje ili vrlo spor rast noktiju izaziva promene boje. Žućkasti zelenkasti ili sivkasti nokti se javljaju i u poodmaklom periodu života, jer nokti rastu sve sporije. Pored drugih anomalija, psorijaza izaziva nepovidnost i obojenje noktiju, kao i nekoliko drugih stanja kože. Gljivične i bakterijske infekcije koje delimično oštećuju nokat često dovode do pojave smeđe boje noktiju. Infekcija Pseudomonas aeruginosa-om pod noktima izaziva pojavu crnog ili plavog obojenja noktiju.
Sistemski lekovi mogu takođe promeniti boju noktiju: duža upotreba tetraciklina može izazvati žuto oboljenje noktiju, hlorohina plavo - crnu pigmentaciju nokta.
Urastanje nokta
Nokat na nogama ponekad raste tako da njegove ivici pritiskaju i usecaju se u okolnu kožu, a to izaziva bol i neprijatnost, ova pojava se naziva urastanje nokta ili Unguis incamatus. Ovo se često dešava zbog tesne obuće ili čarapa, ili posle nepravilnog podsecanja nokta. Ponekad na mestu urastanja noka može doći do infekcije, što izaziva dodatnu bol.
Da bi se ova pojava sprečila, ili da bi se omogućio njegov ponovni, nenormalni rast, nokat treba seći ravno, tako da ni ivice ne treba da budu zaobljene. Nokte ne treba seći do korena, i treba voditi računa da se ne ošteti koža pored ivica nokta. Urastanje nokta se često ponovo javlja, zato treba redovno sprovoditi sve preventivne mere.
Patološke promene
Patološke promene na noktima nastaju uglavnom zbog invazije patogenih gljivica. Takve promene se zajednički nazivaju onihomikoze. Najčešće gljivice koje izazivaju patološke promene su dermatofitije, kvasci i nedermatofite - plesni. Tinea unguim predstavlja infekciju nokta dermatofitama. Candida, Tripholhytion, Mycrosporium, Epidermophytion su različiti mikroorganizmi koji daju međusobno vrlo slične promene, a pravi uzročnik se određuje u mikrobiološkoj laboratoriji. Usled infekcije dolazi do oniholize - odvajanju nokatne ploče od ležišta, hiperkeratoze ispod nokta, obezbojenja i zadebljivanja nokatne ploče.
Onihomikoza predstavlja oko 50% svih patoloških promena na noktima, pri čemu su mnogo češće kod noktiju na nogama nego na rukama. Mogu pratiti traumatske promene nokta, a često prate infekciju Tinea pedis. Kod noktiju na rukama, infekcije paronihija su česte i izazivane su obično Candida-om albicans. Ovo može predstavljati predispoziciju za naknadnu invaziju ostatka nokatne ploče. Na infekciju Candida-om albicans su posebno osetljive osobe sa šećernom bolešću. Oba pola pokazuju jednaku učestalost pojavljivanja ove infekcije. Onihomikoze se mogu javiti u bilo kom životnom dobu, ali su pre puberteta vrlo retke. Kod starijih osoba se javljaju mnogo češće.
Onihomikoze su česta oboljenja koja imaju ozbiljan tok. One prate traume, sistemska oboljenja kod kojih postoji poremećaj imunološkog sistema, uključujući infekciju SIDA-e. Infekcije noktiju na nogama je obično u vezi sa hiperhidrozom.
Postoje osobe kod kojih se ponavljanje infekcije dešava bez obzira na primenjenu terapiju, takvi pacijenti imaju poremećen imunološki status i to ih čini predisponiranim za gljivične infekcije i komplikovanim lečenjem.
Ako su nokti često u vodi ili potopljeni u nekoj drugoj tečnosti, najčešće se javlja infekcija Candida-om. Promena počinje od bočnih strana nokatne ploče i beličasta je. Tada se menja i nokatna ploča i okolno tkivo (zapaljenje), to se naziva perionihija. Promene koje izazivaju trihofitije počinju sa slobodne ivice nokta i nisu praćene zapaljenjem okolnog tkiva , obično su belo-žute boje. Promene prvo zahvataju manje površine nokatne ploče, a zatim se šire. Infekcija stvara nadražaj na matriks i ležište nokta. To stvara hiperkeratozu, koža ispod nokta počenje da buja i nokat se izdiže. Pošto je poremećena ishranjenost nokta, nokatna ploča je lomljiva, trošna i može doći do ispadanja nokatne ploče. Ove pojave zahtevaju lečenje odgovarajućim preparatima, a preventivnom negom se mogu i sprečiti. Preventiva se sastoji u pravilnom i redovnom kozmetičkom tretmanu. Saprofitne bakterije kontrolišu razmnožavanje gljivica, ali ako se koriste antibiotici koji uništavaju bakterijsku floru, često dolazi do bujanja i širenja gljivica.
Kada se koristi samo lokalna terapija, rezultati nisu zadovoljavajući. Sistemska terapija za nokte na rukama može trajati i 6 meseci, a za nokte na nogama između 12 - 18 meseci. Obično je potrebno ponavljanje terapije zbog vraćanja infekcije. Hirurške intervencije se retko primenjuju, osim zbog velikog bola ili onesposobljenosti pacijenta za normalno funkcionisanje. Kod površinske bele onihomikoze, može biti efikasno kiretiranje ili struganje površine nokatne ploče, zajedno sa lokalnim antimikoticima.
Lečenje oboljenja noktiju je dugotrajno i zahteva mnogo upornosti i strpljenja. Mnoge od neugodnih i neestetskih promena mogu se uspešno sakriti lakom za nokte, zamenom nokatne ploče veštačkim noktima izrađenim od plastičnih masa ili sanas vrlo popularnom nadogradnjom pomoću polimernih materijala, akrilata.
Početkom XX vek, nokti su se ulepšavali trljanjem abrazivnim prahom, da bi se postigao sjaj nokatne ploče. Boja se dobijala dodatkom obojenih supstanci. Daleke 1930 godine, Čarls Revson je napravio prvi pigmentisani, neprovidni lak za nokte, koji je na tržište lansirao Revlon, i danas najveći proizvođač kozmetike za negu i ulepšavanje noktiju. Kraj prošlog i početak ovog veka, obeležio je veliki napredak u tehnologiji izrade akrilatnih polimera i u samom postupku nadogradnje noktiju, što je za veliki broj ljudi oba pola, rešilo estetske probleme nastale zbog promene na noktima.
Нема коментара:
Постави коментар