петак, 19. децембар 2014.

Mystic Nails Polish-Gel

Koristim MN gelove dugo godina, i pošto sam skoro rešila da ubacim neku novinu u svoje radove, odlučila sam se da kupim njigove trajne tj gel lakove. Iskreno, nisam se pokajala.

Kao kod gelova, i ovde postoji baza (base) i završni (gloss). U ovom slučaju baza i završni su u jednom, tj postoji samo jedna bočica koja se koristi i kao baza i kao završni. Dobra stvar je to što se u UV lampi suši samo 1 minut, i tako štedite vreme. U LED lampi se suši 20-ak sekundi.

Tamnije boje su dobro pigmentisane, svetlije boje moraju da se nanose u 2 do 3 sloja - zavisi od nijanse. Dosta su gusti i ne slivaju se. Nokti su tanki i zaista imate osećaj kao da ste namazale običan lak, a traje po 2 do 3 nedelje. Boje se takođe suše 1 minut u UV a 20 sekundi u LED lampi.

Cena je pristupačna, kvalitet kao što sam rekla je dobar. Ako želite da kupite možete to uraditi na njihovom zvaničnom sajtu. Cena jedne bočice od 8ml je 1080,00 dinara.

iz lične arhive

среда, 29. октобар 2014.

Šta je potrebno za savršen manikir

Negovane ruke i nokti su odraz vašeg zdravlja i lepote, oni su vaša vizit karta. Nemojte zaboraviti da vas svaka osoba sa kojom se sretnete u toku dana bar na kratko pogleda u šake.
Kada radite sa ljudima, a naročito kada puno radite rukama, tj. kada su one izložene pogledima, neophodno je da koža bude meka i hidrirana, a nokti uredni i sređeni. To ne znači da morate imati nokte od gela ili akrila. Ne znači ni da vaši nokti nužno moraju biti lakirani, ali svakako znači da moraju biti oblikovani i uredni. Poluskinut lak na noktima i suve ispucale zanoktice ne dolaze u obzir.

Nešto možemo i same

Za osnovni manikir nije neophodan odlazak u salon. Kod kuće svakako možete dobiti jako zadovoljavajuć rezultat. Ipak, treba obratiti pažnju na nekoliko stvari i nabaviti par proizvoda.

Prvo i najvažnije, obezbedite sebi dovoljno vremena za manikir. Ništa gore nego kada odvojite premalo vremena za sređivanje i onda žurite jer vas čekaju sledeće obaveze. Znači, opustite se, odvojite vreme za sebe i uživajte u ulepšavanju.

Potrebno vam je par stvarčica:


  • skidač laka,
  • turpija za nokte, 
  • omekšivač zanoktica (alternativa je mlaka kupka),
  • drveni ili metalni potiskivač zanoktica,
  • ulje za zanoktice,
  • base coat, top coat i lak za nokte, ako lakirat nokte, i 
  • ulje za zanoktice.
Najpre uklonite lak sa noktiju, najbolje skidačem laka za nokte bez acetona. Nakon toga, oblikujte nokte turpijom. Nokti se turpijaju uvek u jednom pravcu. Ukoliko ih turpijate brzo i nekontrolisano, rizikujete da oštetite nokatnu ploču i da vam se nokti zbog toga listaju i lome. Nakon oblikovanja nokte možete "izbaferovati" i ispolirati blok turpijom, da se površina nokta uglača i izjednači, a ovo se naročito preporučuje ako često koristite crvene ili tamne lakove ili ne nanosite podlogu za lak.

Zatim, potopite nokte u mlaku vodu i tako ostavite 10ak minuta. Na taj način zanoktice će omekšati i lako ćete ih potisnuti uz pomoć štapića od narandžinog drveta ili metalnog potiskivača. Danas postoje omekšivači i odstranjivači zanoktica koji ubrzavaju proces omekšavanja zanoktica i predstavljaju zamenu za potapanje u vodu. Zanoktice ne secite, one su prirodna zastita nokta od bakterija.

Podloga i završni sjaj

Ukoliko se odlučite za lakiranje noktiju, obavezno nanesite base coat tj. podlogu za lak. Nju birajte prema tome kakvi su vaši nokti, da li su zdravi i čvrsti ili se lome i listaju, da li žute i sporo rastu. Lak se nanosi u dva sloja, ali je uvek dobro da nakon što nanesete prvi malo sačekate da se prosuši, pa nanesete drugi sloj. Uvek "zatvorite" ivicu nokta lakom da bi vam duže trajao. Nakon laka, obavezno nanesite top coat tj. završni sjaj, da fiksira lak i da mu sjaj. On produžava trajanje laka, a postoje i oni za brzo sušenje, kao i sa UV filterima koji sprečavaju da nokti požute.

Kada su nokti suvi, u regiju zanoktica nanesite i utrljajte ulje za zanoktice, koje će ih hidrirati i sprečiti da ispucaju i budu suve. Ovo ulje nanosite svakodnevno. Nakon ulja nanesite losion ili kremu za ruke, koje hrane kožu kako bi ona bila meka i nežna. Jako je dobro da jednom nedeljno na ruke nanesete piling i masku, kako vam koža ruke ne bi bila suva i ispucala, što se posebno odnosi na zimski period godine. Parafin je, takođe, dobar izbor.

U svakom slučaju, negovane i lepe ruke svakoj ženi donose dodano samopouzdanje i sigurnost. Bilo da se odlučite da manikir radite kod kuće ili u specijalizovanim salonima, bitno je da ga radite redovno i da ne dozvolite da vam nokti izgledaju neuredno, usled nagomilanih obaveza i nedostatka vremena. Realno, za to ne treba tako puno vremena, osnovno možete uraditi za 10ak minuta.
preuzeto sa: www.lepotica.rs

понедељак, 27. октобар 2014.

Neutralno

Mnogo volim nokte koji su neutralnih boja, i uglavnom sebi radim tako neke. Ovo je jedan od mojih omiljenih radova :)


Miss Sporty base & top coat

Još jedan od proizvoda koji koristim.
iz lične arhive
Miss Sporty nail expert base & top coat




Cena je pristupačna (oko 200din.), kvalitet po meni odličan.
Koristim kao bazu i završni za lak, a nanosim ga u tanjem sloju preko gela za bolji sjaj noktiju. Jedina, da kažem, mana mu je što se relativno brzo troši, ali s obzirom koliko košta to i nije neka mana. U svakom slučaju ja sam zadovoljna i kvalitetom i cenom,

петак, 24. октобар 2014.

Don Juan One coat lakovi

Tražila sam lak koji je dobro pigmentisan, koji je postojan i koji je pristupačan što se cene tiče, što mislim da je većini devojaka bitno :)
nijansa OC230

nijansa OC228
 Sasvim slučajno sam u nekoj maloj parfimeriji našla Don Juan one coat kolekciju lakova, mada sam sigurna da ih ima po većini parfimerija. Naravno, kupila sam ih po preporuci prodavačice (i hvala joj na tome :) . Cena im je stvarno pristupačna - oko 160din. 



Zaista je potreban samo jedan sloj. Na mojim noktima je počeo da se skida posle 5 dana, posle gomilu opranih sudova i sata provedenih ruku pod vodom :). Ako se pravilno lakiraju nokti, što podrazumeva baza, sloj laka, završni, moguće je da izdrži duže. E sad, to koliko će kome dugo da stoji je individualno. Sve od vas zavisi.

Nešto o oblicima noktiju

Oblik nokta je jako bitan deo manikira. Neki od njih su praktičniji od drugih, ali neki odgovaraju samo pojednim oblicima šake. Koliko puta ste videli neki oblik noktiju koji Vam se dopao i prvo pitanje koje Vam je palo na pamet je bilo- da li je odgovarajući za moje nokte? Malo ćemo se pozabaviti svim oblicima noktiju, kako ih napraviti i da li su baš oni za Vas.
preuzeto sa google -a

Pre izbora oblika noktiju obratite pažnju na jačinu Vašeg nokta. Ako su krti i lako lomljivi odaberite oblik ravnih i jednakih ivica koji će noktu obezbediti jačinu i otkloniti mogućnost lomljenja. Takođe, ako su nokti bili jaki i odjednom oslabili obavezno otkrijte razlog , pravilno izbalansirana ishrana je osnov jakih noktiju. Pored uobičajenih oblika koji su pre svega namenjeni prirodnim noktima, postoje i moderni oblici koji su se pojavili sa pojavom tehničkih-veštačkih noktiju.

Evo nekoliko standardnih oblika noktiju:
”OVAL”-ovalni oblik je idealan za široke kratke prste sa širokim noktom; to je atraktivni i konzervativni oblik noktiju. Uobičajeni su kod žena koje imaju prirodno izdužene, savršene nokte. To je uredan, ženstven oblik, prilagodljiv modnim trendovima. Klijenti kojima su ruke izložene pogledima kao trgovci, učitelji, bankari poželeće ovaj oblik u dužoj varijanti. Bilo da je reč o prirodnom ili tehničkom noktu, jako lepo im pristaje kako lakiranje i french, tako i nail art.Kako napraviti OVAL: Počnite turpijanje stranica da dobijete prav oblik, uvek turpijajte u jednom smeru da bi izbegli oštećenja nokta. Počevši od jedne strane ka sredini turpijajte polukružnim pokretima kako bi dobili poluluk. Isto uradite i sa drugom stranom. Povremeno proveravajte simetričnost nokta.

”ROUND”-polukružni oblik dobar za kratke nokte koji im obezbeđuje snagu protiv ljomljenja; Lagano se sužava i prelazi blago ivicu prsta. Najzastupljeniji su jer deluju najprirodnije.Kako napraviti ROUND: pustite nokat da malo prepraste ivicu prsta, polukružnim pokretom turpije u jednom smeru, formirajte ivicu nokta prateći oblik prsta, sve vreme vodeći računa o simetričnosti.

”SQUARE”-četvrtasti nokti, najpopularniji među oblicima, ravni su bez zaobljenih ivica. Često birani jer podjenako dobro izgledaju sa french linijom i jednostavnim lakom. Ali morate biti obazrivi jer ne odgovaraju svakom obliku prsta i šake. Najlepši su na dugim, ravnim prstima a izgledaju još lepše u nešto dužoj verziji;Kako napraviti SQUARE: izjednačite ivice nokta turpijom. Naravno, turpijajte u jednom smeru. Potom, turpijate slobodnu ivicu nokta dok ne dobijete četvrtast oblik. Na kraju, uglove blago obradite da ne budu jako oštri.

“SQUOVAL”-je nešto između četvrtastih i ovalnih noktiju, slobodna ivica je četvrtasta ali sa zaobljenim uglovima, jači su od ovalnih i sofisticiraniji od četvrtastih.Kako napraviti SQUOVAL: Obradite turpijom slobodnu ivicu (kao kod četvrtastih) koja treba da pređe van dužine prsta a potom jače zaoblite uglove.

”POINTED”-špicasti nokti optički dodaju dužinu kraćim noktima, mada nisu previše praktični. Prelaze preko ivice prsta, sredina je oštra i duža od stranica, kako bi se naglasio vitak izgled šake. Ovi nokti su slabiji, lomljiviji i teži za održavanje.Kako napraviti POINTED: pustite nokat da preraste ivicu prsta, turpijajte od stranice ka sredini pod željenim uglom. Na kraju obradite “vrh” da ne bi bio neprijatno oštar.

Izbor oblika nokta je svakako Vaš, ali najbolji savet šta pristaje obliku Vaše ruke će Vam dati Vaš manikir tehničar, prilagodite oblik svom stilu, potrebama i navikama .

четвртак, 23. октобар 2014.

Promene na noktima

U prošlom postu sam napomenula da ću pisati i o promenama koje se mogu pojaviti na noktima. Mislim da su to neke od osnovnih stvari koje bi svako od nas trebao da zna, a pogotovo devojke koje se bave nadogradnjom, pedikirom i manikirom a samouke su. 

 Nauka koja se bavi proučavanjem strukture distrofičnih promena i oboljenja nokta naziva se onihologija. Anomalije strukture i izgleda nokta su vrlo različite i mogu biti izazvane brojnim uzrocima: genetski faktor, infekcije, poremećaji kože, starenje, sistemska oboljenja, lokalna ili sistemska primena lekova, fizički ili sredinski faktori, traume ili tumori, benigni ili maligni. Postoje dva osnovna tipa obljenja: distrofične promene i prava patogena oboljenja, koja su najčešće gljivična. Ona zahvataju sve strukture nokta: nokatnu ploču, kožu oko nokta i nevidljive strukture ispod nokta. Boja i struktura noktiju može poslužiti i kao dijagnostičko sredstvo za mnoga oboljenja organizma, kao što su kolagena vaskularna (lupus eritematozus, skleroderma, dermatomiozitis, reumatoidni artritis), endokrina, kancerogena, i oboljenja jetre, srca ili bubrega. Neke od promena koje se javljaju na noktima, samo su simptomi, odnosno deo sistemskog poremećaja. 

Oboljenja ili promene na noktima predstavljaju oko 10% svih dermatoloških problema. 

Nema značajnijih razlika u zastupljenosti poremećaja među polovima. Ipak, utvrđeno je da je urastanje noktiju češće kod muškaraca, pre svega sportista, koji imaju i prateću promenu, hiperhidrozu. Kod dece su promene na noktima vrlo retke, kod starijih je broj promena sa godinama sve veći, što je najverovatnije rezultat povećane osetljivosti na gljivične infekcije, poremećene biomehanike zbog artritisa poremećaj u cirkulaciji , veće osetjivosti na kancerogene promene i upotrebe sistemske terapije.

Pod određenim uslovima, zaštićeni deo ispod nokatne ploče naseljavaju gljivice i Scabies mite. Ovo može poslužiti kao izvor širenja gljivične infekcije po čitavom organizmu., u slučaju onihomikoze, preko kože stopala. Zbog češanja, prisustvo Skabies-a ispod nokatne ploče može ponovo inficirati izlečene površine i izazvati vraćanje simptoma infekcije. 

Distrofične promene predstavljaju promene morfološke strukture nokta. One se retko javljaju same, uglavnom nastaju kao posledica nekog oboljenja ili promene u organizmu. Nastaju zbog neregulisane i nepravilne ishrane ili kao posledica nepravilne cirkulacije, sve su to razlozi koji izazivaju loš rast i razvoj matriksa, Urođene anomalije se moraju tretirati hirurškim putem. 

Najčešće promene na noktima su estetske prirode i mogu se uspešno sprečiti ili korigovati nekim od brojnih manikir-pedikir tretmana ili postupaka.

Lomljenje noktiju - Onihoreksija i Onihošizija

Stalno pranje deterdžentima oštećuje strukturu nokta, nokti postaju mekši i ljuspasti pa se listaju, ili suvi, zbog čega pucaju i lome se. Rast nokta je usporen, a mehanička i svaka druga otpornost nokta je smanjena. 
Nokti se mogu slomiti uzdužno - onihoreksija, ili poprečno - onihošizija. Ovo je vrlo česta pojava, koja se može povezati sa lošim perifernom cirkulacijom kao npr. kod Rejnodovog sindroma, nedostatka gvožđa, anemije, nedovoljnog unošenja belančevina i vitamina, naslednih poremećaja, difuzne alopecije ili infekcije, uzrok je često nepoznat. Promena nastaje i kao rezultat poremećaja u matriksu nokta. Sredinski faktori su veoma značajni. Dugi i tanki nokti su posebno osetljivi na vrlo suvu klimu, jer se smanjenjem sadržaja vlage u njima, smanjuje i njihova savitljivost. Često kvašenje ruku, naročito potapanje u sapunu ili deterdžentu uklanja zaštitni sloj lipida sa keratinskih slojeva i uzrok je krtosti ploče. Neprekidna upotreba laka za nokte i sredstava za ukljanjanje laka može takođe izazvati lomljenje noktiju. Preporuka je da se izbegava često pranje ruku i pomoću laka za nokte - očvršćivača mehanički spreči lomljenje nokta. Na tržištu je sve veća ponuda dijetetskih dodataka, kao i kozmetičkih preparata za negu i jačanje noktiju.

Listanje noktiju

Horizontalno listanje noktiju, tako da delovi površine nokta otpadaju je često kod žena, a glavni uzrok je verovatno, često ponovno kvašenje ruku i upotreba laka i odstranjivača laka sa noktiju. Sadržaj lipidnog "veziva" ljuspastih ćelija koje čine nokat se smanjuje i one se međusobno lakše odvajaju, odnosno listaju.

Leukonihija

Ovo je potpuno ili delimično izbeljivanje nokatne ploče. Potpuna leukonihija se javlja vrlo retko, uglavnom kao nasledni poremečaj, ili zbog postojanja epidermalne ciste. Delimična leukonihija je vrlo česta i javlja se u obliku belih tačkica ili belih poprečnih pruga. Može biti pratilac mnogih oboljenja i hroničnog trovanja arsenom. Kod tačkastog oblika uglavnom nema jasno izraženog uzroka ni oboljenja sa kojim bi se mogla povezati. Ova promena nastaje prodorom mehurića vazduha u nokatnu ploču i za nju nema tretmana kojim se uspešno uklanja. 
Pojava belih površina na noktima nije uvek leukonihija, ona može nastati i zbog promena u ležištu nokta, a ne u samoj nokatnoj ploči. Takva pojava je najčešće u vezi sa cirozom jetre.

Obojenje noktiju

Ova pojava može nastati zbog različitih uzroka. Spoljašnji uzroci su boje, npr. boje za kosu, nikotin ili lekovi kao što su živa , ditranol i pikrinska kiselina. Mastila mogu proći kroz lak za nokte i samu nokatnu ploču.
Nenormalno formiranje ili vrlo spor rast noktiju izaziva promene boje. Žućkasti zelenkasti ili sivkasti nokti se javljaju i u poodmaklom periodu života, jer nokti rastu sve sporije. Pored drugih anomalija, psorijaza izaziva nepovidnost i obojenje noktiju, kao i nekoliko drugih stanja kože. Gljivične i bakterijske infekcije koje delimično oštećuju nokat često dovode do pojave smeđe boje noktiju. Infekcija Pseudomonas aeruginosa-om pod noktima izaziva pojavu crnog ili plavog obojenja noktiju. 
Sistemski lekovi mogu takođe promeniti boju noktiju: duža upotreba tetraciklina može izazvati žuto oboljenje noktiju, hlorohina plavo - crnu pigmentaciju nokta.

Urastanje nokta

Nokat na nogama ponekad raste tako da njegove ivici pritiskaju i usecaju se u okolnu kožu, a to izaziva bol i neprijatnost, ova pojava se naziva urastanje nokta ili Unguis incamatus. Ovo se često dešava zbog tesne obuće ili čarapa, ili posle nepravilnog podsecanja nokta. Ponekad na mestu urastanja noka može doći do infekcije, što izaziva dodatnu bol.
Da bi se ova pojava sprečila, ili da bi se omogućio njegov ponovni, nenormalni rast, nokat treba seći ravno, tako da ni ivice ne treba da budu zaobljene. Nokte ne treba seći do korena, i treba voditi računa da se ne ošteti koža pored ivica nokta. Urastanje nokta se često ponovo javlja, zato treba redovno sprovoditi sve preventivne mere.

Patološke promene

Patološke promene na noktima nastaju uglavnom zbog invazije patogenih gljivica. Takve promene se zajednički  nazivaju onihomikoze. Najčešće gljivice koje izazivaju patološke promene su dermatofitije, kvasci i nedermatofite - plesni. Tinea unguim predstavlja infekciju nokta dermatofitama. Candida, Tripholhytion, Mycrosporium, Epidermophytion su različiti mikroorganizmi koji daju međusobno vrlo slične promene, a pravi uzročnik se određuje u mikrobiološkoj laboratoriji. Usled infekcije dolazi do oniholize - odvajanju nokatne ploče od ležišta, hiperkeratoze ispod nokta, obezbojenja i zadebljivanja nokatne ploče.

Onihomikoza predstavlja oko 50% svih patoloških promena na noktima, pri čemu su mnogo češće kod noktiju na nogama nego na rukama. Mogu pratiti traumatske promene nokta, a često prate infekciju Tinea pedis. Kod noktiju na rukama, infekcije paronihija su česte i izazivane su obično Candida-om albicans. Ovo može predstavljati predispoziciju za naknadnu invaziju ostatka nokatne ploče. Na infekciju Candida-om albicans su posebno osetljive osobe sa šećernom bolešću. Oba pola pokazuju jednaku učestalost pojavljivanja ove infekcije. Onihomikoze se mogu javiti u bilo kom životnom dobu, ali su pre puberteta vrlo retke. Kod starijih osoba se javljaju mnogo češće. 

Onihomikoze su česta oboljenja koja imaju ozbiljan tok. One prate traume, sistemska oboljenja kod kojih postoji poremećaj imunološkog sistema, uključujući infekciju SIDA-e. Infekcije noktiju na nogama je obično u vezi sa hiperhidrozom.

Postoje osobe kod kojih se ponavljanje infekcije dešava bez obzira na primenjenu terapiju, takvi pacijenti imaju poremećen imunološki status i to ih čini predisponiranim za gljivične infekcije i komplikovanim lečenjem.

Ako su nokti često u vodi ili potopljeni u nekoj drugoj tečnosti, najčešće se javlja infekcija Candida-om. Promena počinje od bočnih strana nokatne ploče i beličasta je. Tada se menja i nokatna ploča i okolno tkivo (zapaljenje), to se naziva perionihija. Promene koje izazivaju trihofitije počinju sa slobodne ivice nokta i nisu praćene zapaljenjem okolnog tkiva , obično su belo-žute boje. Promene prvo zahvataju manje površine nokatne ploče, a zatim se šire. Infekcija stvara nadražaj na matriks i ležište nokta. To stvara hiperkeratozu, koža ispod nokta počenje da buja i nokat se izdiže. Pošto je poremećena ishranjenost nokta, nokatna ploča je lomljiva, trošna i može doći do ispadanja nokatne ploče. Ove pojave zahtevaju lečenje odgovarajućim preparatima, a preventivnom negom se mogu i sprečiti. Preventiva se sastoji u pravilnom i redovnom kozmetičkom tretmanu. Saprofitne bakterije kontrolišu razmnožavanje gljivica, ali ako se koriste  antibiotici koji uništavaju bakterijsku floru, često dolazi do bujanja i širenja gljivica. 

Kada se koristi samo lokalna terapija, rezultati nisu zadovoljavajući. Sistemska terapija za nokte na rukama može trajati i 6 meseci, a za nokte na nogama između 12 - 18 meseci. Obično je potrebno ponavljanje terapije zbog vraćanja infekcije. Hirurške intervencije se retko primenjuju, osim zbog velikog bola ili onesposobljenosti pacijenta za normalno funkcionisanje. Kod površinske bele onihomikoze, može biti efikasno kiretiranje ili struganje površine nokatne ploče, zajedno sa lokalnim antimikoticima.

Lečenje oboljenja noktiju je dugotrajno i zahteva mnogo upornosti i strpljenja. Mnoge od neugodnih i neestetskih promena mogu se uspešno sakriti lakom za nokte, zamenom nokatne ploče veštačkim noktima izrađenim od plastičnih masa ili sanas vrlo popularnom nadogradnjom pomoću polimernih materijala, akrilata.

Početkom XX vek, nokti su se ulepšavali trljanjem abrazivnim prahom, da bi se postigao sjaj nokatne ploče. Boja se dobijala dodatkom obojenih supstanci. Daleke 1930 godine, Čarls Revson je napravio prvi pigmentisani, neprovidni lak za nokte, koji je na tržište lansirao Revlon, i danas najveći proizvođač kozmetike za negu i ulepšavanje noktiju. Kraj prošlog i početak ovog veka, obeležio je veliki napredak u tehnologiji izrade akrilatnih polimera i u samom postupku nadogradnje noktiju, što je za veliki broj ljudi oba pola, rešilo estetske probleme nastale zbog promene na noktima.

среда, 22. октобар 2014.

Sparkly Butterfly

slika je iz moje arhive
Klasičan ne prevaziđeni frenč.

Obožavam ove noktiće, mnogo su divni, i jedni su od omiljenih koje sam radila :)

U nekim od sledećih postova ću pisati postupak kako ja radim nokte gelovima.


Reč, dve o noktima

Nokti su jedan od andeksa kože, struktura koju koža sama stvara. Pored nokta, to su i dlaka, lojne i znojne žlezde.



slika preuzeta sa http://www.lepotaizdravlje.rs/

Nokat je modifikovana struktura epiderma, izgrađena od keratina. U obliku providne ploče ružičaste boje i sedefastog sjaja, okriva nervne završetke i površinske delove vrhova prstiju na nogama i rukama. Ukoliko dođe do gubitka nokta, osećaj dodira je smanjen. 

Nokat se sastoji od:
* korena nokta
* matriksa
* nokatnog žleba
* nokatne ploče i 
* slobodne ivice nokta.

Koren nokta se nalazi ispod kože i direktno je povezan sa matriksom, tkivom gde se stvara keratin, odnosno sam nokat. Nokatna ploča je izgrađena od poligonalnih komealnih ljuspica. Prednja slobodna ivica se nalazi nasuprot korenu, a bočne i zadnja strana se nalaze u epitelnom ležištu, nokatnom žlebu. Na dnu nokatnog žleba, u delu blizu korena, vidi se matriks u obliku blede polumesečaste zone na nokatnoj ploči koja se naziva lunula. Na matriks direktno naleže koren nokta koji se nastavlja u nokatnu ploču. Ležište nokta i matriks imaju veoma dobro snabdevanje krvlju od dva arterijska luka koja leže ispod nokatne ploče. Pod svetlom, dolazi do refleksije zračenja od ovih krvnih sudova i to stvara ružičastu boju nokta. Bočne strane nokta su delimično pokrivene uskim delom produžetka komealnog sloja epidermisa, poznatog kao kutikula ili eponihijum. Bujanjem epiderma bočnih kožnih nabora nokatnog žleba dolazi do stvaranja zanoktica (paronihija).

Nokatna ploča je izgrađena od zbijenih i slepljenih slojeva ljuspastih ćelija koje su izgubile jedro. Njeni osnovni gradivni elementi su: keratin, kalcijum, lipidi, minerali i voda Keratin je čvrst, sličan keratinu kose, sadrži velike količine sumpora pretežno u obliku cisteina i on čini između 9-12% mase nokta. Nokti sadrže oko 7-12% posto vlage, 0,15-0,76% masnoće, a kod dece nešto više - 1,38%. Sadržaj kalcijuma je svega 0,02-0,04% i on nema uticaja na tvrdoću nokta. 

Za razliku od kose nokti rastu ujednačeno tokom čitavog života. Na brzinu rasta noktiju uglavnom utiču klimatski faktori, način ishrane i stres. Utvrđeno je da ne postoji razlika u brzini rasta noktiju između polova ili uzrasta, osim što na desnoj ruci nokti rastu brže, najbrže na srednjem, a najsporije na malom prstu. Najbrži rast je primećen kod psorijaze, idiopatske oniholize i kao rezultat inflamatornih promena, a može se privremeno smanjiti kod infektivnih bolesti kao što su boginje ili zauške. Dnevno, nokti na rukama rastu u proseku 0,14-0,04mm, a na nogama oko 0,07mm, ili između 0,5-1,2mm nedeljno. Nokti na rukama rastu brže nego nokti na nogama, tako da je za kompletno obnavljanje nokta na ruci potrebno oko 5,5 meseci, a nokta na nozi između 12-18 meseci. 
preuzeto sa www.spinner.rs